چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
5 ربيع أول 1442
Wednesday, 21 October , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 299879
  • ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷
  • نویسنده : سید عباس حسینی مقدم
بانوان الگوی ایرانی را دریابیم
بانوان الگوی ایرانی را دریابیم
یادداشت/ سید عباس حسینی مقدم

بانوان الگوی ایرانی را دریابیم

ضرورت معرفی الگوهای متعدد و مختلف برای زنان ایرانی وجود دارد. کسانی که علاوه بر به دوش کشیدن وظیفه خطیر تربیت نسل آینده به عنوان نیمی از افراد جامعه رفتار آنها جامعه ساز است.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ سید عباس حسینی مقدم/ علاقه ای به نوشتن در مورد اتفاقات فضای مجازی ندارم ولی یک نکته در مورد ماجرای دختران کتاب ریاضی سوم دبستان می خواهم بنویسم.

چند روز پیش یکی از زنان فرهیخته و اندیشمند را از دست دادیم. افسوس وقتی بزرگی را از دست می دهیم از وجود آن آگاه می شویم. هرچند ایشان سرکار خانم طوبی کرمانی برای جامعه ی دانشگاهی فلسفه خوانده چهره نام آشنا و پر آوازه ای است ولی افسوس که دختران و زنان جامعه ی ما از وجود همچنین گوهری بی بهره و بی اطلاع بودند.

سرکار خانم دکتر طوبی کرمانی استاد فلسفه دانشگاه تهران بودند. که فوق دکترای فلسفه داشتند و اولین خانمی بودند که بعد از انقلاب برای تحصیل به آمریکا رفتند و در دانشگاه کالیفرنیا فلسفه خواندند و ایشان اولین زن رایزن فرهنگی در یونان بودند.

سرکار خانم مریم میرزاخانی از دانشجویان دانشگاه شریف بودند. که به آمریکا سفر کردند و در همانجا ادامه تحصیل دادند و عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه پرینستون بودند که ایرانی و اولین زن برنده جایزه فیلدز معتبرترین جایزه ریاضیات در دنیا هست. ایشان هم بعد از فوت بخاطر بی سلیقگی یک روزنامه که روسری سر ایشان گذاشت در یک جو رسانه ای به شدت معروف شدند. و در قائله جدید یک طراح عکس ایشان را به عنوان طرح جلد ریاضی سوم کار کرد. و کاربران زیادی این عکس را منتشر کردند.

سرکار خانم مریم کوچکی، ایشان هم که از دانشجویان دانشگاه شریف بودند مدرک کارشناسی و ارشد فیزیک را از این دانشگاه گرفتند. طبق رده بندی سایت (Poets & Quants) جز ۴۰ اساتید برتر رشته مدیریت انتخاب شدند و برخی از کاربران فضای مجازی که عموما مذهبی بودند عکس ایشان را که محجبه بودند را برای طرح روی جلد کتاب ها پیشنهاد کردند.

همه ی آنچه که در بالا آمد فقط سه بانوی نمونه ایرانی بودند که این ایام در جو رسانه ای معرفی شدند. البته طوبی کرمانی کمتر معرفی شد و بیشتر دو نام زیر در درگیری ها بخاطر نوع پوشش مطرح و معروف بود. و اگر این جوزدگی رسانه ای در میان ما نبود شاید ما هیچ وقت این بزرگواران را نمی شناختیم.

نکته ی اصلی
واقعا ما باید صبر بدهیم تا یک جو جنسیتی و یا یک دعوا بر سر حجاب پیش بیاید تا نمونه و الگوی بانوی ایرانی را به جوانان و نوجوان خود معرفی کنیم. که چون بر اثر این جوها و عموما طرفداری های ورزشگاهی بوده است. هیچ کدام از این بزرگواران بصورت صحیحی معرفی نخواهند شد. و از همه مهمتر ضرورت معرفی الگوهای متعدد و مختلف برای زنان ایرانی وجود دارد. کسانی که علاوه بر به دوش کشیدن وظیفه خطیر تربیت نسل آینده به عنوان نیمی از افراد جامعه رفتار آنها جامعه ساز است.

پس وظیفه نهاد های تربیتی خصوصا آنهایی که با دختران و بانوان در ارتباطند نهادینه سازی و معرفی این الگو هاست.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*