پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
13 ربيع أول 1442
Thursday, 29 October , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر وسط
  • شناسه : 299937
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱:۴۸
باید مجامع بین الملل را مجبور به احقاق حقوق ایران کنیم
باید مجامع بین الملل را مجبور به احقاق حقوق ایران کنیم
نصرالله شفیعی:

باید مجامع بین الملل را مجبور به احقاق حقوق ایران کنیم

مدیرمسئول هفته نامه ی دریای جنوب گفت: متأسفانه بیشتر مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت و خود سازمان ملل متحد تحت نفوذ آمریکا هستند‌. ما باید با استواری از حقوق خود دفاع کنیم و این مجامع را مجبور کنیم که به احقاق حقوق ایران تن دهند.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ نصرالله شفیعی، مدیر مسئول هفته نامه دریای جنوب و فعال رسانه در مصاحبه با خبرنگار دانشجونیوز به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس بیان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی و شعارهای آزادی خواهانه ی مردم، دو اتفاق مهم در سطح بین الملل رخ داد؛ یکی امیدواری مستضعفان و محرومان و نهضت های آزادی بخش بود. از این جهت که اولا مصداق عینی پیروزی یک ملت انقلابی را بر یک رژیم دیکتاتور و مستبد و طاغوتی مشاهده کردند و این احساس در آن ها ایجاد شد که مبارزه برای آزادی می تواند نتیجه بخش باشد.

شفیعی ادامه داد: دوم با تشکیل نظام جمهوری اسلامی و دولت انقلابی، مبارزین و انقلابیون در سراسر جهان احساس کردند که یک پشتیبانی پیدا کرده اند که می تواند از جهات مختلف آن ها را مورد حمایت قرار دهد.

وی افزود: بر همین اساس بود که مخالفت های جدی با نظام جمهوری اسلامی از سوی جهان استکبار و کشورهای مرتجع منطقه علیه ایران اسلامی آغاز شد.

رئیس سابق اداره کل ارشاد اسلامی استان بوشهر عنوان کرد: در همین راستا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحرکات نظامی عراق در مرزهای ایران از اولین سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامي شروع شد. در ماه‌های منتهی به آغاز جنگ حمله های نظامی به پاسگاه های مرزی شدت گرفت حتی برخی از نیروهای نظامی ما نیز در این درگیری ها و حملات به شهادت رسیدند.

نصرالله شفیعی بیان کرد: از نظر نظامی احتمال بروز درگیری شدید و حتی جنگ محتمل بود؛ اما ایران به دلایلی نتوانست آمادگی خود را در بازدارندگی جنگ عراق علیه ایران ایجاد کند. یکی اینکه ارتش ایران که تا قبل از انقلاب یک ارتش شاهنشاهی بود دچار از هم گسیختگی شده بود. خیلی از فرماندهان دستگیر یا اعدام شده بودند و عده ای نیز اخراج و بازنشست شده بودند. هنوز ارتش به موقعیت ثبات نرسیده بود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز تازه تأسیس شده بود و آمادگی رزمی درحد مقابله یا یک جنگ تمام عیار را نداشت.

مدیرمسئول هفته نامه دریای جنوب گفت: نکته ی مهم تر این بود که درآن موقع بنی صدر رئیس جمهور و فرمانده کل قوا بود. با توجه به ماهیت این شخصیت که عنصر نفوذی بیگانه بود، هیچ اقدامی در جهت بازدارندگی عراق برای جلوگیری از بروز یک جنگ نکرد و رژیم بعث عراق از ابن فرصت به خوبی استفاده کرد و حمله ای سراسری از زمین و هوا و دریا علیه ایران در ۳۱ شهریور ۵۸ آغاز کرد.

شفیعی پیرامون دلیل آمریکا و همراهانش برای انتخاب کشور عراق به جهت حمله به ایران تصریح کرد: در میان کشورهای عربی همسایه هیچ کدام توان نظامی برای مقابله با ایران نداشتند. علاوه بر آن تنها کشور عربی که مرز زمینی با ایران داشت کشور عراق بود. در میان کشورهای همسایه افعانستان که خود درگیر جنگ داخلی بود و اصولا داعیه ای برای درگیری با ایران نداشت‌ کشورهای دیگر مثل پاکستان و ترکیه هیچ داعیه و دلیل خاصی برای جنگ با ایران نداشتند و رهبران آنها تا این اندازه درک داشتند که اگر آمریکا نیز آن ها را تحریک کند به دست خودشان دست به خودکشی نزنند.

وی ادامه داد: در این میان عراق با رهبری صدام حسین بهترین کشور برای آمریکا بود که بتواند با ایران درگیر شود. یکی از دلایل آن این بود که از قبل مناقشات مرزی بین ایران و عراق بر سر شط العرب وجود داشت و عراق همواره نسبت به قرارداد الجزایر معترض بود. دلیل دوم وجود مرز زمینی زیاد با ایران از غرب تا جنوب و دلیل سوم روحیه ی قدرت طلبی و غرور خاص صدام که همواره در آرزوی این بود که به عنوان قهرمان عرب شناخته شود. طبیعتا اگر در این جنگ صدام پیروز می شد به عنوان قهرمان عرب نیز در تاریخ اسمش ثبت می شد.

شفیعی افزود: دلیل چهارم خطری که شخص صدام از سوی نظام جمهوری اسلامی برای حاکمیت دولت بعثی در عراق احساس می کرد. اکثریت مردم عراق شیعه بودند. پس از پیروزی انقلاب ایران، بارها مردم عراق علیه رژیم بعث بپا خواستند و خواستار استقرار نظام جمهوری اسلامی شدند. این وضعیت را صدام نتوانست برتابد و از همین رو زمینه جنگ علیه ایران در او قوت گرفته بود. آمریکا با این زمینه ها و قول پشتیبانی زمینه ساز بروز این جنگ شد.

شفیعی رزمنده دفاع مقدس گفت: در جنگ عراق با ایران واقعا ایران مظلوم بود. در محاصره کامل اقتصادی و تحریم نظامی قرار داشت. هر کالایی که قابل استفاده مشترک در جنگ بود کشورهای اروپایی و صاحب تکنولوژی از ما دریغ می کردند. تحریم سیم خاردار را بارها مسئولان کشوری گفته اند. در این میان سه کشور بودند که به ایران کمک تسلیحاتی می کردند: سوریه، لیبی و کره شمالی. سایر کشورها یا علیه ایران بودند یا ایران را تحریم تسلیحاتی کرده بودند.

شفیعی راجع به روابط سیاسی ایران و عراق بعد از جنگ تحمیلی بیان کرد: این امری معمول است که وقتی بین دو کشور متخاصم و درحال جنگ صلحی برقرار می شود روابط دیپلماتیک بین دو کشور بر اساس منافع طرفین برقرار می شود. این موضوع در مورد ایران و عراق نیز صادق بود. علاوه بر آن ارتباط با کشور عراق به عنوان یک کشور همسایه برای ما دارای منافع حیاتی و استراتژیک است. ایران نباید در هیچ زمانی این فرصت را از دست بدهد. نکته دیگر که به ایجاد روابط سیاسی بین دو کشور سرعت بخشید،  حمله صدام به کویت و پس از آن حمله آمریکا به عراق در دو مرحله بود که صدام در آن شرایط نیازمند به روابط سیاسی با ایران بود.

مدیرمسئول هفته نامه ی دریای جنوب اظهار کرد: عراق بر اساس قطعنامه ۵۹۸ متجاوز شناخته شد و محکوم به پرداخت غرامت نیز گردید. ولی شرایط ایجاد شده بعد از جنگ ایران و عراق که منجر به بزرگ ترین خسارت برای کشور عراق شد و باعث شد که این کشور سال ها به عقب برگردد، به نظر می رسد دیگر جایی برای ایران باقی نماند که از عراق درخواست وصول غرامت را بکند. البته این حق همچنان برای ایران محفوظ است.

شفیعی در پایان گفت: اینکه ما انتظار داشته باشیم مجامع بین المللی برای ما کاری بکنند انتظاری بیهوده است. متأسفانه بیشتر این مجامع از جمله شورای امنیت و خود سازمان ملل متحد تحت نفوذ آمریکا هستند‌. ما باید با استواری از حقوق خود دفاع کنیم و این مجامع را مجبور کنیم که به احقاق حقوق ایران تن دهند.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*