جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹
14 ربيع أول 1442
Friday, 30 October , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 300568
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
  • نویسنده : راضیه دریاییان
یادی کنیم از حافظان نظم و امنیت
یادی کنیم از حافظان نظم و امنیت
یادداشت دانشجویی/ راضیه دریاییان

یادی کنیم از حافظان نظم و امنیت

یادی کنیم از تمام دلاورمردان و شیرزنانی که با از خودگذشتگی و عشق همواره در پی ایجاد نظم و امنیت بوده و هستند و در مقابل تمام کسانی که در فکر ایجاد آشوب و ناامنی اند با تمام قدرت می ایستند.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ راضیه دریاییان/ ایران كشوری باستانی است که در بیش از ۲هزار سال قبل و در دوران سلسله هخامنشیان اولین بنیانگذار سیستم حكومتی گسترده امپراطوری می باشد.

از آنجا كه هر حكومتی نیازمند به نظم و امنیت می باشد در نتیجه كشور ما انواع سیستم های ایجاد نظم و امنیت را در طی تاریخ مورد آزمایش قرار داده است؛ اما سیستم نوین ایجاد نظم و امنیت داخلی یعنی سازمان پلیس در ایران به حدود یكصد سال پیش مربوط می باشد.

شاه قاجار ناصرالدین شاه در سفرهای سه گانه خود به اروپا و مشاهده پلیس نوین در آن كشورها و با استخدام یك مستشار بلژیكی به نام كنت دو بینو اولین سیستم پلیسی جدید را در ایران پایه گذاری نمود.

این پلیس در طی یكصد سال گذشته و تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن سال ۱۳۵۷ از فراز و نشیبهای متفاوت برخوردار بوده است.

پلیس ایران برای مدت های طولانی از دو قسمت مهم پلیس شهری و ژاندارمری (مرزی و روستایی) تشكیل شده بوده، كمیته انقلاب اسلامی نیز به عنوان یكی از اركان مهم حفظ نظم و امنیت داخلی و دفاع از ارزش های انقلاب در داخل كشور در بعد از پیروزی انقلاب به این مجموعه افزوده شد.

از سال ۱۳۷۸ با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت.

قبلاً ۲۷ تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه ‏ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‏ گردید؛ ولیکن بعد از بررسی ‏ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه‏ ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

گرامی داشت این روز بهانه ای شد تا یادی کنیم از تمام دلاورمردان و زنانی که با از خودگذشتگی و عشق همواره در پی ایجاد نظم و امنیت بوده و هستند و در مقابل تمام کسانی که در فکر ایجاد آشوب و ناامنی اند با تمام قدرت می ایستند.

مدافعان گمنامی که آرامش و امنیت کشور، شهر و روستاهایمان را مدیون آنهاییم؛ اما نه نامی از آنها وجود دارد و نه نشانی.

کشور عزیزمان ایران که همواره در معرض خطر تهدید ایجاد ناامنی از سوی مخالفین و معاندین است، می بینیم که چطور در جریانات مختلف از جمله آشوب های شهری گسترده در پی جریانات سیاسی سال های ۸۸ و ۹۸، حمله ی تروریستی گروهک های داعش در مجلس، آدم رباعی ها، قتل ها، بسیاری از سرقت ها، رسیدگی به تخلفات و جرائم، مبارزه با قاچاقچی ها و همه ی خدماتی که در قبال هم وطنان خویش به انجام میرسانند.

بدون آنکه نام و نشانشان را در بوق و کرنا کنند… تنها زمانی نامی از آنها شعله می کشد که می بینید عزیز وظیفه شناسی که در حین عملیات و ماموریت به مقام شهادت نائل گردیده است، هر چند که به همان هم به علت مسائل امینتی خیلی پرداخته نمی شود.

پلیس یک شهر حافظ جان، مال و ناموس آن شهر است، پس اگر دیدید محله ای آرام دارید و بدون دغدغه وجود ناامنی شب ها را روز و روزها را شب می کنید بدانید که همواره به جمعی از هموطنانمان همیشه بدهکاریم.

امید است که با عمل به قوانین و احترام گذاشتن به آن قدردان زحمات نیروی عزیز انتظامی کشورمان باشیم.
روز امنیت و نیروی انتظامی گرامی باد.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*