پنج شنبه, ۶ آذر , ۱۳۹۹
11 ربيع ثاني 1442
Thursday, 26 November , 2020
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 301543
  • ۱۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
  • نویسنده : یعقوب ربیعی
بایدن یا غول چراغ جادو؟
بایدن یا غول چراغ جادو؟
یادداشت/ یعقوب ربیعی

بایدن یا غول چراغ جادو؟

نگاه چراغ جادویی به اقتصاد که خیال می کند اقتصاد را یک شبه می توان درست کرد یک آفت است؛ مشکلات اقتصادی ما بخشی درون سیستمی و بخشی زائیده این دولت است.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ یعقوب ربیعی/  با بالا رفتن احتمال پیروزی جو بایدن، جریان تحریف شرطی کردن جامعه را استارت زده است و در جدیدترین تحلیل هایش می گویند “بایدن به برجام بازخواهد گشت، پول های بلوکه آزاد خواهد شد و قیمت دلار به ۱۵ هزار خواهد رسید”. این تحلیل چند اشتباه دارد:

 اینکه گروهی فکر می کنند از روز بعد از ریاست جمهوری، بایدن به برجام برمی گردد، تحلیل رئالیستی از حوزه بین الملل ندارند. مگر بدون ستاندن امتیاز می توان در حوزه بین‌الملل حرکتی کرد؟ راهکار بایدن قطعاً ارائه یک پکیج کامل پیرامون موارد درخواستی در حوزه منطقه‌ای، موشکی و بین المللی خواهد بود.

 آیا بازگشت آمریکا بدون هزینه خواهد بود؟ آن هم در زمانی که جنگ ادراکی را مسئولین ما نتوانسته اند مدیریت کنند و گرای واشنگتن دی سی را می دهند و طرف مقابل ما را در ضعیف ترین موضع می بیند.

 بایدن با وضع ۱۳ قانون تحریمی در دوره اوباما انسان خوش سابقه ای نیست؛ ولی اگر خوش سابقه ترین دموکرات هم رئیس جمهور می شد با توجه به افتادن مجلس سنا به دست جمهوری خواهان کارش راحت نخواهد بود و شاید غیرممکن است.

 نکته چهارم اینکه کسانی که وعده آزاد شدن پول های بلوکه شده را می دهند باید بگویند آیا برجام در بهترین موقعیتش که زمان تولدش بود توانست پول بلوکه ای را آزاد کند؟

 نگاه چراغ جادویی به اقتصاد که خیال می کند اقتصاد را یک شبه می توان درست کرد یک آفت است. مشکلات اقتصادی ما بخشی درون سیستمی و بخشی زائیده این دولت است. آیا با آمدن آقای بایدن یا هر فردی شفافیت، رانت، فساد و … یک شبه از سیستم اقتصادی ما محو خواهند شد؟ ۳۰۰۰ میلیون میلیارد تومان نقدینگی جامعه ما کنترل خواهد شد؟ و صد سئوال دیگر… باید بدانیم که اقتصاد چراغ جادو نیست که یک شبه و با یک اراده مشکلاتش حل شود.

 اما تولید این مطالب در این روزها را صرفا یک پروپاگاندای سیاسی با هدف انتخابات ۱۴۰۰ می دانم و می ترسم که همانطور که از دل دولت گورباچف آقای بوریس یلتسین رای آورد که به شدت حرافتر و ضعیف تر بود همین بلا بر سر ما هم بیاید.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*