دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
6 شوال 1442
Monday, 17 May , 2021
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » ایران و جهان » گزارش
  • شناسه : 303042
  • ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
  • منبع : ایسنا
ضدعفونی‌ کننده‌های بدون الکل هم می‌توانند به پیشگیری از کووید-۱۹ کمک کنند
ضدعفونی‌ کننده‌های بدون الکل هم می‌توانند به پیشگیری از کووید-۱۹ کمک کنند

ضدعفونی‌ کننده‌های بدون الکل هم می‌توانند به پیشگیری از کووید-۱۹ کمک کنند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که ضدعفونی‌کننده‌های بدون الکل نیز می‌توانند مانند ضدعفونی‌کننده‌های حاوی الکل، به پیشگیری از گسترش کووید-۱۹ کمک کنند.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ پژوهشگران “دانشگاه بریگم یانگ” (BYU) آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که ضدعفونی‌کننده‌های دست بدون الکل نیز می‌توانند مانند ضدعفونی‌کننده‌های دارای الکل، سطوح را از کووید-۱۹ پاک کنند.

گمان پژوهشگران این است که ترجیح دادن الکل توسط سازمان کنترل‌ و پیشگیری بیماری(CDC)، از پژوهش‌های محدودی در مورد ضدعفونی کردن در برابر کروناویروس نشات گرفته است. آنها برای بررسی گزینه‌های دیگر، “کلرید بنزالکونیوم”(Benzalkonium chloride) را روی کروناویروس آزمایش کردند که معمولا در مواد بدون الکل ضدعفونی‌کننده دست به کار می‌رود. آنها همچنین، ترکیباتی موسوم به “کاتیون آمونیوم نوع چهارم”(quats) را نیز آزمایش کردند که معمولا در مواد ضدعفونی‌کننده یافت می‌شود. این ترکیبات در بیشتر آزمایش‌ها توانستند حداقل ۹۹/۹ درصد از ویروس را طی ۱۵ ثانیه از بین ببرند.

“بنجامین اوگیلوی”(Benjamin Ogilvie)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهند که ضدعفونی‌کننده‌های بدون الکل نیز به خوبی کار می‌کنند و بدین ترتیب شاید بتوانیم از آنها برای کنترل کووید-۱۹ استفاده کنیم.

وی افزود: ضدعفونی‌کننده‌های بدون الکل که در برابر ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر هستند، مزایای بسیاری نسبت به همتایان دارای الکل خود دارند. کلرید بنزالکونیوم را می‌توان در غلظت کمتری استفاده کرد تا سوختگی‌هایی را که ممکن است ضدعفونی‌کننده‌های دارای الکل ایجاد کنند، به همراه نداشته باشد. استفاده از این ماده می‌تواند به ساده‌تر شدن زندگی افرادی مانند کادر درمان بیانجامد که زیاد از ضدعفونی‌کننده‌های دست استفاده می‌کنند. حتی شاید میزان سازگاری آن با دستورالعمل‌های بهداشتی افزایش یابد.

“برد برجز”(Brad Berges)، از پژوهشگران این پروژه گفت: مردم پیش از سال ۲۰۲۰ هم از این ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده می‌کردند. به نظر می‌رسد که این ضدعفونی‌کننده‌ها طی همه‌گیری کروناویروس کنار گذاشته شده‌اند زیرا دولت‌ها به خاطر جدید بودن این ویروس و نیاز به شرایط آزمایشگاهی منحصر به فرد برای بررسی آن، از کارآیی این ضدعفونی‌کننده‌ها مطمئن نبوده‌اند.
 از آنجا که کلرید بنزالکونیوم معمولا کارآیی خوبی در برابر ویروس‌هایی دارد که توسط لیپیدها احاطه شده‌اند، پژوهشگران باور دارند که می‌تواند به ضدعفونی‌ کردن برای مقابله با کروناویروس نیز کمک کند.

پژوهشگران برای آزمایش ایده خود، نمونه‌های کووید-۱۹ را در لوله‌های آزمایشی گذاشتند و سپس آنها را با ترکیبات متفاوت از جمله دو درصد محلول کلرید بنزالکونیوم و سه نوع ضدعفونی‌کننده تجاری در دسترس حاوی ترکیبات کاتیون آمونیوم نوع چهارم ترکیب کردند. 

پژوهشگران، ترکیبات ضدعفونی‌کننده را خنثی کردند و سپس ویروس‌ها را از لوله‌ها بیرون آوردند و ذرات ویروس را روی سلول‌های زنده قرار دادند. ویروس نتوانست به سلول‌ها حمله کند و آنها را از بین ببرد. این موضوع نشان داد که ویروس توسط ترکیبات، غیرفعال شده است.

پژوهشگران باور دارند که نتایج پژوهش آنها می‌تواند دستورالعمل‌های دولتی را در مورد ضدعفونی‌کننده‌های دست تغییر دهد. آنها امیدوارند که با استفاده دوباره از ضدعفونی‌کننده‌های بدون الکل و ورود آنها به بازار، بتوان کمبودها را برطرف کرد و احتمال استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های تقلبی را که در پاسخ به تقاضا عرضه می‌شوند، کاهش داد.

این پژوهش، در “Journal of Hospital Infection” به چاپ رسید.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*