یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹
4 جماد ثاني 1442
Sunday, 17 January , 2021
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » ایران و جهان » خبر فوری » خبر وسط » سیاسی
  • شناسه : 304056
  • ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  • منبع : ایسنا
ملاک ایرانی الاصل بودن کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد
ملاک ایرانی الاصل بودن کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد

ملاک ایرانی الاصل بودن کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کسانی می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شوند که ایرانی‌الاصل بوده بدان معنا که از پدر و مادر ایرانی با تابعیت ایرانی متولد شده باشند و در گذشته تابعیت کشور دیگری را نداشته باشند.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ به نقل از ایسنا/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کسانی می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شوند که ایرانی‌الاصل بوده بدان معنا که از پدر و مادر ایرانی با تابعیت ایرانی متولد شده باشند و در گذشته تابعیت کشور دیگری را نداشته باشند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی ماده سه طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را تصویب کردند.

براساس این مصوبه، یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده ۳۵ مکرر دو به قانون الحاق می‌شود:

ماده (۳۵) مکرر۲- مقصود از «ایرانی‌الاصل» مذکور در جزء (۲) بند (الف) ماده (۳۵) این قانون، شخصی است که از پدر و مادر ایرانی که تابعیت اصلی ایرانی دارند، متولد شده باشد و منظور از «تابع ایران» مذکور در بند فوق، شخصی است که تابعیت اصلی ایرانی داشته باشد.

تبصره: اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را در گذشته داشته و یا افرادی که تابعیت ایران را به تازگی کسب کرده‌اند امکان حضور در انتخابات را ندارند.

مخالفت مجلس با حذف تعریف ایرانی الاصل از طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، پیشنهاد محمدحسین فرهنگی مبنی بر حذف ماده ۳ این طرح را بررسی کرده و در نهایت با آن مخالفت کردند.

محمدحسین فرهنگی در توضیح پیشنهاد خود بیان کرد: در این ماده ایرانی الاصل بودن تنها به این صورت تعریف شده که فقط پدر و مادر تابعیت ایران داشته باشند و کسانی که پدر و مادر آنها تابعیت ایران را دارند اما نسلهای قبل آنها ایرانی نیستند امکان حضور در انتخابات را ندارند.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب نیز فردی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود که در گذشته به ایران مهاجرت داشته است اما حضرت امام به صراحت تشخیص داد که صرفا پدر و مادر تابعیت ایران را داشته باشند، کافی نیست.

وی در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر تعریف ایرانی الاصل بودن و شرایط تابعیت در ماده یک این طرح تصریح شده است و نیازی نیست ما مجددا آن را مطرح کنیم.

محمدجواد کولیوند معاون پارلمانی وزیر کشور در موافقت با این پیشنهاد بیان کرد: حذف ماده سه تاثیری در کل این طرح ندارد، چرا که شرایط تابعیت در تبصره این ماده ذکر شده و در خصوص ایرانی الاصل بودن نیز در قانون قضایی تعریف وجود دارد و وجود این ماده برای این طرح چندان جالب نیست و ما نیز موافق حذف آن هستیم.

محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح  کرد: ما باید ایرانی الاصل بودن و بحث تابعیت را در این قانون روشن کنیم و با حذف آن کاری جلو نمی رود ما موافق هستیم که اصلاحاتی صورت بگیرد اما با حذف آن مخالف هستم.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*