چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹
7 جماد ثاني 1442
Wednesday, 20 January , 2021
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 304635
  • ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲
واکسن؛ از ناکامى تا عقده‌گشایی
واکسن؛ از ناکامى تا عقده‌گشایی
یادداشت/ هوشنگ رستم‌پور شهیدی

واکسن؛ از ناکامى تا عقده‌گشایی

بدون شک با درايت رهبری اين بار نيز توطئه سنگینی که آمریکا، انگلیس و صهيونيست‌ها با همراهى مزدوران داخلى طراحی کرده بودند ناکام ماند و اینگونه با اهانت و هتاکی به ساحت ولایت دارند عقده‌گشایی می‌کنند.

به گزارش دانشجونیوز؛ هوشنگ رستم‌پور شهیدی/ دستور رهبر معظم انقلاب درباره ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونا که آمریکا و بریتانیا در تولید آن مشارکت دارند، معادلات و برنامه‌های چه کسانى را بر هم زد و خشم و اعتراض شدید چه کسانى را برانگيخت و چرا؟

چرا شبکه‌های دشمنان داخلی و خارجی نتوانسته‌اند خشم خود را پنهان کنند و امام انقلاب را آماج حملات رسانه‌ای و اهانت قرار داده اند؟
نیم‌نگاهی به موضوعی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند داشته باشیم تا شاید نکاتی برای ما یادآوری شده و به عمق بيانات معظم له بیشتر پی ببریم.

واکسن فایزر-بیون‌تک که دو شرکت آمریکایی و آلمانی تولید کرده‌اند، میانه ماه دسامبر و زمانی در آمریکا مجوز گرفت که بیش از ده ماه از آغاز پاندمی می‌گذشت. زمانی که خبر بستن قرارداد مطرح شد تنها واکسنی که در سبد ساز و کار سازمان بهداشت جهانی قرار داشت نيز واکسن فایزر-بیون‌تک بود.

جالب است بدانیم فایزر پیش از انقلاب و در سال ۱۹۶۴ یک شعبه هم در ایران تأسیس می‌کند که بعد از انقلاب به فعالیتش خاتمه داد.

اگر ادعای مسئولان درباره خرید واکسن از طریق ساز و کار کوواکس درست باشد، با سخنان امام خامنه‌ای باید قراداد آن را فسخ کنند چراکه مخالفت با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را قبلا به اطلاع مسئولان رسانده اند.

سؤال اساسى اين است که چرا ورود واکسن از کشورهاى آمريکا و انگليس به اين روشنى توسط مقام معظم رهبرى ممنوع گرديد؟

اولين استدلال متقن، ابهامات متعددی است که درباره اثربخشی این واکسن وجود دارد. به دلیل مدت‌زمان کوتاه و فوری بودن این امر، اثربخشی و کارآیی آن‌ همچنان در‌ هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دومين مسئله اينکه شرکت فایزر به‌عنوان یک شرکت داروسازی که اغلب باید اهداف انسانی را پیگیری کند، مشهور به یک شرکت با تمرکز بر مفاهیم “تجاری و اقتصادی” است. در سال ۲۰۰۹ این شرکت مجبور شد مبلغی بالغ بر ۲.۳ میلیارد دلار برای تسویه اتهامات فدرال پرداخت کند که یکی از شرکت‌های تابعه آن یک داروی مسکن به نام Bextra را به طور غیرقانونی به بازار عرضه کرده بود.

سوم، سابقه تخلفات این شرکت در تولید واکسن است. عملکرد این شرکت داروسازی در طول تاریخِ فعالیت خود، حاشیه‌های متعددی داشته است.

نکته‌ی قابل توجه دیگر عوارض جانبی این واکسن و پیامدهای ایجاد شده در برخی از دریافت‌کنندگان آن مى‌باشد.

فایزر همچنین از طریق بازاریابی تهاجمی رشد کرده و همراه با بازاریابی مشکوک، برای دهه‌ها در کانون بحث و جدال درباره قیمت‌گذاری خود قرار دارد، از جمله یک مورد تعیین قیمت که از سال ۱۹۵۸ آغاز شد.

اين شرکت در ازای قول پزشکان برای توصیه یا تجویز محصولات فایزر، تور‌هایی تفریحی ترتیب و حتی پرداخت‌های نقدی مستقیم نیز انجام مى‌دهد.

در مجموع نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند هزاران نفر از کادر درمان در آمریکا از دریافت اين واکسن امتناع ورزیده‌اند. حال اگر بخواهیم واکسن‌های خارجی را تزریق کنیم احتمال حمله بیولوژیکی هم وجود دارد. نباید در برابر دشمنان خود ساده‌اندیشی کنیم و این فرصت را در اختیار آنها بگذاریم.

با این وصف، بيانات مقام معظم رهبرى در مورد ممنوعيت ورود واکسن آمريکايى، از يک سو به سابقه و عملکرد آنان و از سوى ديگر توجه و تقويت توليدکنندگان داخلى با وجود دو موسسه «انستیتو پاستور» و «سرم‌سازی رازی» که سابقه‌ای به طول یک قرن در واکسن‌سازی و فعالیت‌های دارويى دارند، اشاره مى‌کند.

پس باید اذعان کرد تولید واکسن کرونا خیلی دور از انتظار نیست. محققان ما نیاز به حمایت همه‌جانبه دارند و دولت و ملت باید با تمامی توان و قدرت، شرایط لازم برای فعالیت‌های آنان را فراهم کنند. بنابراین اتکا به دانش داخلی در این زمینه هم می‌تواند منجر به موفقیت‌های بسیاری شود.

این تنها تشريح بخشى از موضوعاتی که مقام معظم رهبری در صحبت‌هایشان به آن اشاره کردند، شاید بد نباشد که از این پس کمی بیشتر به توانایی‌های خود نگاه کنیم تا دست نیاز کمتری به کشورهایی ببریم که در عمل هرگز دوستی خود را به ما ثابت نکرده‌اند.

بدون شک با درايت و الهامات خاص امام خامنه‌اى اين بار نيز توطئه سنگینی که انگليس، آمريکا و صهيونيست‌ها با همراهى مزدوران داخلى برای نسل‌کشی ایرانیان طراحی کرده بودند ناکام ماند و اینگونه با اهانت و هتاکی به ساحت ولایت دارند عقده‌گشایی می‌کنند.

اگرچه رهبر معظم انقلاب با واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی مخالفت کردند اما این به‌معنای جلوگیری از هرگونه واردات نبود چراکه به‌صراحت اعلام کردند واردات از کشورهای دیگر مانعی ندارد اما واکسن کرونای فایزر فاقد این مؤلفه است.

افرادی علیه بیانات رهبر انقلاب موضع‌گیری کردند و به دوقطبی‌سازی دامن زدند که قاطبه‌ آنها صرفا به‌دلیل عناد با مردم ایران، مسئله سلامت را با سیاست پیوند می‌زنند و حامیان این کمپین به بهای به خطر افتادن جان هموطنانشان حاضر نیستند کسی به آمریکا چپ نگاه کند.

البته که واکسن می‌سازیم و واکسن مطمئن می‌خریم.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*