چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹
20 رجب 1442
Wednesday, 3 March , 2021
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » یادداشت
  • شناسه : 304980
  • ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۷
از گزينه‌هاى روى ميز اوباما تا ردپاى نظامى بايدن براى برجام
از گزينه‌هاى روى ميز اوباما تا ردپاى نظامى بايدن براى برجام
یادداشت/ هوشنگ رستم‌پور شهیدی

از گزينه‌هاى روى ميز اوباما تا ردپاى نظامى بايدن براى برجام

جمهوری‌خواهان می‌خواستند با استفاده از «بیانات دفاعی» ایران را به امتیازدهی وادار کنند، با اين وجود نتيجه‌اى نگرفتند و این باید درس خوبى براى تهديدات بايدن باشد.

به گزارش “دانشجونیوز“؛ هوشنگ رستم‌پور شهیدی/ همه‌ی گزینه‌ها روی میز است، یعنی چه؟ با روى کار آمدن دولت دمکرات بايد به این پرسش پاسخ داد که وقتی مقامات آمریکایی درباره ایران می‌گفتند «همه گزینه‌ها روی میز است» منظورشان چه بود.

تکرار عبارت «همه گزینه‌ها روی میز است» درباره‌ ایران، تقریبا به یک سنت در میان مقامات آمریکایی و اسرائیلی تبدیل شده است. ولى با الحان متفاوت اما این عبارت به چه معناست؟

برای فهم عبارت «همه گزینه‌ها روی میز است»، اجازه دهید آن را با دیگر سخنان (تهدیدات و قول‌ها) مقامات واشنگتن مقایسه کنم. ما این اظهارات را «بیانات دفاعی» و یا به اختصار DEFCON می‌نامیم که دارای پنج سطح گوناگون هستند. در DEFCON-5 سخنان مقامات گنگ و مبهم هستند، ولی در DEFCON-1 مقامات آمریکایی حرفشان را با صراحت تمام می‌زنند.

اما سخنانی که درباراه ایران گفته می‌شود از چه نوعی هستند؟

«همه گزینه‌ها روی میز است»، هنوز بسیار مبهم و امکان اجرایی شدن آن کم است. شاید معنای دقیق‌تر این عبارت این است که «گزینه نظامی از دستور کار خارج نشده است».
که در سطح ٤ قرار می‌گيرد در این سطح از اظهارات، ادعای مقامات آمریکایی کمی روشن‌تر بوده و ممکن است مجبور شوند برای حفظ اعتبار خود کاری کنند. مثال مناسب از این نوع، همین عبارت مشهور است که «همه گزینه‌ها روی میز است». ابهام این سخنان نسبت به عبارت «عواقب جدی» کمتر است زیرا تمرکز آن بر اقدامی خاص یعنی نیروی نظامی است.

اخيرا جو بايدن محورهای سیاست خارجی دولت خود را تشریح کرد:
رئیس‌جمهور آمریکا اشاره‌ای به سیاست خود در برخی موضوعات سیاست خارجی مانند ایران و توافق هسته‌ای برجام نکرد اما مدعی شد عربستان سعودی با حملاتی از جانب نیروهای تحت حمایت ایران مواجه است.

بايدن همچنين گفت: ردپای نظامی ما با سیاست خارجی و ملی ما مطابقت دارد.

به طور کلی، سیاست دولت‌هاى دموکرات آمريکا در استفاده از زور بسیار محتاطانه بوده است. تغییر لحن اوباما از DEFCON-4 به DEFCON-3 در اواخر دوره رياست جمهورى، اعتبار تهدیدات وی را بیشتر کرد و اينک بايدن در ابتداى دوره از همين سطح لحن استفاده کرد، اما جمهوری‌خواهان می‌خواستند با استفاده از سطح DEFCON-2 ایران را به امتیازدهی وادار کنند.
با اين وجود نتيجه‌اى نگرفتند و درس خوبى براى تهديدات بايدن بايد باشد.
همانگونه که مقام معظم رهبری در اردیبهشت ۹۸، در جمع کارگزاران نظام اعلام فرمودند: «جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.» این دو مؤلفه، به هم وابستگی کامل دارد. معنی “جنگ نخواهد شد” این است که: ملت ایران در ۴۲ سال گذشته سختی‌های زیادی کشیده، ولی از موشک و توان دفاعی خود کوتاه نیامده و دست از حمایت متحدان منطقه‌ای خود برنداشته است.

قدرت نظامی ایران را، هم آمریکا و کشور‌های هم‌مرز با ما در منطقه، و هم تمام بازیگران خارجی، به خوبی می‌دانند، چراکه اگر به این موضوع ایمان نداشتند، تاکنون ده‌ها بار به ایران حمله کرده بودند (مثل حمله به صدام، قذافی و غیره) و دلیل اینکه آنها جرأت حمله به ایران را ندارند این است که ایران توانسته با توجه به تحریم‌ها و سختی‌های زیاد، دکترین دفاعی بازدارنده‌ای برای خود فراهم نماید.

مذاکره نمی‌کنیم، به این دلیل است که یکی از مسائل ما با غرب، حرکت به سمت تقویت توان هسته‌ای بوده و بارها هم اعلام کردیم که دنبال سلاح اتمی نیستیم، اما می‌خواستیم به دنیا اعلام کنیم که اگر شما از قوانین بین‌المللی عدول کنید، ما هم می‌توانیم در مدت کوتاهی، به قدرت هسته‌ای دست پیدا کنیم.

آیه ۱۷۰ سوره آل‌عمران « فَرِحِینَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَیَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ »
حضرت امام خامنه‌ای درباره شنیدن پیام شهیدان در شرح و تفسیر این آیه تأکید ویژه‌ای دارند که پاسخى به همه تهديدات اسکتبار جهانى است: «این گوشی که بتواند ندای ملکوتی شهدا را بشنود، این گوش را باید در خودمان به‌وجود بیاوریم. آنها دارند به ما بشارت و مژده می‌دهند.»  ۱۳۹۳/۱۱/۲۷

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*