چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
7 ذو القعدة 1442
Wednesday, 16 June , 2021
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار مهم » استان » اقتصادی » بوشهر » خبر فوری » خبر وسط » دیلم » گزارش » گناوه
  • شناسه : 306818
  • ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
منطقه آزاد بدون زیرساخت مساوی است با گرانی و رانت‌خواری/ تجربه ناموفق در مناطق آزاد داریم
منطقه آزاد بدون زیرساخت مساوی است با گرانی و رانت‌خواری/ تجربه ناموفق در مناطق آزاد داریم
عبدالکریم جمیری:

منطقه آزاد بدون زیرساخت مساوی است با گرانی و رانت‌خواری/ تجربه ناموفق در مناطق آزاد داریم

اگر زیرساخت های لازم مانند راه آهن، راه های مواصلاتی مناسب و بندر با پسکرانه مورد نیاز برای پهلوگیری کشتی های بالای 50 هزار تن وجود نداشته باشد، منطقه آزاد به محملی برای رانت‌خواری و واردات کالاهای غیرضروری تبدیل خواهد شد که هیچگونه سودی برای مردم نخواهد داشت.

به گزارش دانشجونیوز“؛ عبدالکریم جمیری، رییس مجمع نمایندگان استان بوشهر و نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فلسفه وجودی مناطق آزاد، ایجاد مناطقی صادرات محور برای استقرار صنایع تولیدی است که با استفاده از منابع و دانش داخلی و خارجی به افزایش تولید، ایجاد ارزش افزوده، ارزآوری و همچنین اشتغال پایدار منجر شود. طبیعتا وقتی این اتفاق می افتد که ما زیرساخت های لازم را داشته باشیم.

عبدالکریم جمیری خاطرنشان کرد: اگر زیرساخت های لازم مانند راه آهن، راه های مواصلاتی مناسب و بندر با پسکرانه مورد نیاز برای پهلوگیری کشتی های بالای ۵۰ هزار تن وجود نداشته باشد، منطقه آزاد به محملی برای رانت‌خواری و واردات کالاهای غیرضروری تبدیل خواهد شد که هیچگونه سودی برای مردم نخواهد داشت.

رییس مجمع نمایندگان استان بوشهر شرایط فعلی برای منطقه آزاد را نامناسب خواند و گفت: در صورتی مردم استان از منافع منطقه آزاد بهره خواهند برد که زیرساخت مناسب برای آن فراهم شود؛ ولی با شرایط فعلی چیزی جز خسارت و گرانی دامنگیر مردم نخواهد بود.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: مجوز بندر آزاد اگر در همین سطح مطرح باشد در ابعاد مختلف در زندگی مردم تأثیر منفی دارد و باعث تورم در حوزه زمین، مسکن و مواد غذایی می شود. باید برای جلوگیری از گرانی های بی رویه تدبیر داشت.

جمیری اذعان داشت: تجارب سایر استان ها نشان می دهد که اگر نظارت کافی و وافی بر مناطق آزاد وجود نداشته باشد، افراد سودجو با سوءاستفاده از خلأهای قانونی و ویژه خواری در حوزه زمین و مسکن سودهای کلانی را به جیب خواهند زد، مدیران و مسئولان نباید اجازه بدهند این فرصت به تهدید تبدیل شود.

ایشان ادامه داد: لایحه ایجاد مناطق آزاد در مجلس سابق به تصویب رسید ولی شورای نگهبان آن را رد کرد. با اصرار مجلس برای تصویب لایحه، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع گردید. نقد و نظرهایی درباره چگونگی تصویب این لایحه در مجمع مطرح شده است که باید در جای خود بررسی شود.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای منطقه آزاد، اضافه کرد: در مجلس نهم وقتی بحث بندر آزاد مطرح شد، مکاتباتی با دانشگاه های استان، اساتید صاحب نظر حوزه بازرگانی و اقتصادی، اتاق اصناف و بازرگانی، استاندار وقت، رئیس سازمان مناطق آزاد و تعدادی از نمایندگان مجلس که دانش اقتصاد داشتند صورت گرفت، برآورد این بود که ما تجربه خوبی در اجرایی کردن مناطق آزاد نداریم و هیچ کدام از مناطق آزاد به اهداف در نظر گرفته برای آن دست پیدا نکرده اند ولی زمینه هایی برای رانت خواری و سوءاستفاده سودجویان فراهم شده است.

جمیری در پایان تصریح کرد: در حال حاضر ضعف در قوانین و مقررات، ضعف در زیرساخت ها و تجربه بنادر آزاد ناموفق پیش روی ماست، قطعا با همراهی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین مناطق آزاد اقدام خواهیم کرد؛ ولی ضرورت دارد مسئولین برای جلوگیری از ضرر و زیان مردم و سوءاستفاده ها اقدام عاجل به عمل آورند.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*