چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
7 ذو القعدة 1442
Wednesday, 16 June , 2021
۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر فوری » خبر وسط » دانشگاه ها
  • شناسه : 306994
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
  • نویسنده : علیه شورکی
مناظره انتخاباتی مُلکو و زن‌های همسایه!
مناظره انتخاباتی مُلکو و زن‌های همسایه!
تلخند/ علیه شورکی

مناظره انتخاباتی مُلکو و زن‌های همسایه!

امروز هم جلسه مناظره در روستا برگزار کردند و با هم به گفتگو نشستند؛ یعنی جوری که اینها انتخابات را جدی گرفته‌اند خود احمدی‌نژاد انقدر جدی نگرفته است؛ اما مناظره این دو جناح بین دو طایفه صورت گرفت.

به گزارش “دانشجونیوز”؛ روستای ما ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد و حدود ۱۵۰ سوپرمارکت که شاید برایتان تعجب آور باشد که چرا روستایی با تعداد ۱۵۰۰ نفر جمعیت ۱۵۰ سوپرمارکت برای چه‌ می‌خواهد؟! از خدا که پنهان نیست از شما چه پنهان، به خدا سود ما در همین ۱۵۰ سوپرمارکت است.

روستای ما قطب خرید و فروش کیک و ساندیس در کل استان است و از روستاهای همجوار همه از ما خرید می‌کنند تا جایی که این خبر به گوش نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری هم رسیده(دیگه جهانی شدیم رفت… بزن بریم!) و قصد خرید از ما را دارند.

این ۱۵۰ سوپر مارکتی هر انتخابات یک بار، بار خود را می بندد تا انتخابات دیگر! در اینجا هر طایفه‌ای طرفداری از یک جناح را برعهده گرفته و در حال پته‌ریزی او هستند.

امروز هم جلسه مناظره در روستا برگزار کردند و با هم به گفتگو نشستند. یعنی جوری که اینها انتخابات را جدی گرفته‌اند خود احمدی‌نژاد انقدر جدی نگرفته است؛ اما مناظره این دو جناح بین دو طایفه صورت گرفت.

و اما معرفی می‌کنم: ملکو و ۱+۵ که عبارت‌اند از ماگم که مخفف ماه‌بیگم است که معمولا خبر‌های اقتصادی را دنبال می‌کند و همسایه‌ی رو به رویی ماست، دیگری خاله لیلا است که خبرهای اوپک را دنبال می‌کند و معروف به وزیر نفت گروه است؛ “یعنی تو زمستون ما از طریق خاله لیلا اطلاع پیدا می‌کنیم که کجی ولات(دوست دارُم یه کم با لهجه سیتون حرف بزنم!) نفت توضیع میشه، کِی تانکر میاد و میره”، بعدی دی نادر، وزیر آب و فاضلاب گروهه؛ یعنی هر وقت آب ولایتمان قطع میشه ایشون پیگیری می‌کنه و کل گروه بخاطر سنش و کار خطیرش دست‌بوسش هستن و نفر بعدی ملکی هست که وزیر ارتباطات گروه است، نفر بعدی عمه خاتون است که مسئولیت فروش تره‌بار ولات رو برعهده داره و خود مُلکو (ملکی) هم که رئیس گروه است، گروهی در واتس‌اپ برای ولایت‌مان تشکیل داده و مدیریتش می‌کند و اما +۱ کیست؟! او کسی نیست جز دی‌رضا که وزیر واردات و صادرات است.

از یک طرف عبدو بدچومل و از طرف دیگر مردان محله تا توانستند پته هم را روی آب ریختند…! فقط نمی‌دانم اینکه محصول سبزی پارسال را خراب کرده، گاو عبدو بَدچومَل(سی محضی که همیشه خسته هسی سیش ای اسمه نهادیمه) بوده یا اینکه دی نادر، وزیر آب و فاضلاب بوده که یک هفته از روی ندانم کاری آب روستا را قطع کرده و یادش رفته باز کند.

و اصلا این موضوع چه ربطی به مناظره دارد؟ یا اینکه مثلا ماه‌بیگم به غلونشاه می‌گفت: اینقدر توی آسفالت کردن محله سوسه آمدی که دیگه امتیازش رفت برا محله‌ی دیگه. و ناگهان صدای کف و جیغ جمع به افتخار این حرف ماه‌بیگم بلند شد… عبدو پس نرفت و گفت: جافر جوابشو بده جافر گفت: “هی ماگم سیچه الکی گپ میزنی؟! پارسال بوجه اومه که کلاس قالی‌بافی بذاری، الان کی بلده قالی ببافه؟! دریغ از یه نفر”. اینبار طرف عبدو اینا یه تشویق جانانه کردند.

دی‌نادرم که فاز رضا کیانیان تو مختار رو گرفته بود، گفت: “دی‌رضا جواب ملعون را بده”. دی‌رضا گفت: تا دیگ نمی‌تونستی سی استامینوفن بگی استامینوفن می‌گفتی استافیلیفوس، الان دم درآوردی؟! دمت رو کوتاه می‌کنم!

خلاصه وقتی بازار پته‌ها گرم باشد، دوست را از دشمن نمی‌توان تشخیص داد، مناظره هرچقدر هم که بد باشد خیلی حقیقت‌های نادانسته را برای ما مشخص می‌کند و ما می‌توانیم آدم‌ها را به درستی بشناسیم؛ وقتی مُلکو و عبدو را دیدم که اینگونه بر سر مذاکرات ساده چه به سر هم می آورند، گفتم خدا رحم کند به حال نامزدهای انتخاباتی که گردنشان را هفت تبر هم نمی‌زند.

در بین هر جامعه، هم آدم‌های خوب داریم و هم بد. با بدهایی که در قالب خودشان هستند، با خوب و بدشان کاری ندارم؛ چون آنها وضع‌شان مشخص است؛ اما با بدهای خوب‌نما کار دارم، نمونه‌اش غلونشاه که کارش شده خودش را مظلوم نشان دادن جلوی افراد محله و از آن طرف قیمت‌های اجناس را بی‌دلیل بالا می‌برد. همیشه از این جور آدم‌ها در تاریخ داریم؛ چرا راه دور برویم نمونه‌اش آقای ظریف این همه حاج قاسم زحمت کشید، بعد آقای ظریف خوب جواب زحمانش را داد.

به نظرم بیش از این خودش را خراب نکند و استعفا بدهد سنگین‌تر است؛ اما ماشاءالله به سنگ پای‌قزوین، گفته ذکی برو کنار بذار باد بیاد.

اما خبر خیره کننده‌ای که تازگی‌ها محله ما را دگرگون کرده کاهش قیمت طلا در بازار آزاد است و من هرچه دقت می‌کنم نمی‌توانم ربطش را بین نزدیک شدن به انتخابات مشخص کنم؛ اما همین را می‌دانم که اگر جناح مُلکو رای بیاورد ممکن است قیمت‌ها هنوز کاهش یابد؛ اما اگر جناح عبدو بدچومل رأی بیاورد، نان خشک هم غنیمت است؛ اما تنها چیزی که همیشه محله ما را آزار می‌دهد این‌که ما به جناج درست رای می‌دهیم و بقیه به جناح نادرست و هم خودشان را بدبخت می‌کنند، هم دست ما را در حنا می‌گذارند.

آخر یکی نیست بگوید جناح شما رای بیاورد چی گیر تو می‌آید؟! طرفداری از جناح شما فقط برای بالادستی‌ها مهم است تا بتوانند پستی بگیرند، نه یک دانشجویی پیزوری که نمی تواند دماغش را بالا بکشد. به هرحال باید بنشینم و صبر پیش بگیرم و دنباله کار خویش گیرم.

عاقبت‌تان بخیر.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*